Przegląd sprzętu Electrolux Lfp419x jest niezwykle przydatny w codziennym użytkowaniu. Jest to wytrzymały, wysokiej jakości sprzęt, który jest łatwy w obsłudze i oferuje wiele możliwości. Ten zaawansowany agregat może zapewnić optymalną wydajność i ma zoptymalizowany system sterowania. Urządzenie jest wyposażone w szereg funkcji, w tym wskaźnik stanu baterii i ładowanie wyłączne, które działają w celu poprawy wydajności i żywotności baterii. Sprzęt ma również tryb oszczędzania energii, aby pomóc w obniżeniu kosztów energii elektrycznej. Przegląd Electrolux Lfp419x jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy szukają wysokiej jakości i wydajnego sprzętu.
Ostatnia aktualizacja: Przegląd sprzętu Electrolux Lfp419x
Wszystkie wyroby medyczne podlegają przeglądom określonym przez ich producenta, który wskazuje zarówno częstotliwość wymaganych przeglądów, jak i podmiot uprawnione do ich wykonywania (art. 90 ustawy o wyrobach medycznych; z 20. 05. 2010 r. tekst jedn. : Dz. U. z 2015 r. poz. 876 ze zm. ) - dalej u. w. m. Ponadto urządzenia ciśnieniowe (sterylizatory, autoklawy) podlegają przeglądom jednostek dozoru technicznego, z częstotliwością wskazaną w rozporządzeniu MGPiPS w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń ciśnieniowych.
Zgodnie z art. 5 ustawy o dozorze technicznym z 21. 12. 2000 r. dozorowi technicznemu podlegają urządzenia techniczne w toku ich projektowania, wytwarzania, w tym wytwarzania materiałów i elementów, naprawy i modernizacji, obrotu oraz eksploatacji.
Rodzaje urządzeń technicznych podlegających przeglądom na ww. podstawie określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu z 7. 2012 r. Spośród urządzeń wyrobów medycznych obejmuje ono urządzenia ciśnieniowe (sterylizatory, autoklawy), do których odnosi się następnie rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń ciśnieniowych z 9 lipca 2003 roku. Zgodnie z § 24 tego rozporządzenia badania doraźne kontrolne przeprowadza organ właściwej jednostki dozoru technicznego w ramach nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o dozorze technicznym.
Terminy i zakres przeglądów określa zaś szczegółowo załącznik do rozporządzenia, i tak dla przykładu sterylizatory szpitalne z wbudowanymi grzałkami elektrycznymi o pojemności V > 10 litrów podlegają przeglądowi pełnemu, w tym rewizji zewnętrznej co 1 rok oraz rewizji wewnętrznej plus próbie ciśnieniowej wewnętrznej co 10 lat.
W odniesieniu do wszystkich wyrobów medycznych obowiązkowe są ponadto przeglądy wymagane przez producenta (wytwórcę, importera, dystrybutora), które w takim wypadku zgodnie z art. 90 ust. 4 u. m., mogą być bądź to wykonywane przez użytkownika, bądź też na warunkach określonych przez producenta (wytwórcę, importera, dystrybutora), przez podmioty przez niego wskazane.
Wykonywanie takich przeglądów jest zazwyczaj niezbędne dla zachowania uprawnień gwarancyjnych, sam fakt, iż urządzenie jest na gwarancji nie zwalnia z wykonania przeglądu. Ustalenie, czy w odniesieniu do danego urządzenia wytwórca, importer lub dystrybutor wymaga wykonywania okresowych przeglądów i na jakich warunkach, możliwe jest na podstawie treści dokumentów dostarczonych odbiorcy wraz z urządzeniem.
Zgodnie z art. 6 u. m., świadczeniodawca jest obowiązany posiadać dokumentację wykonanych przeglądów, regulacji, kalibracji, wzorcowań, sprawdzeń i kontroli bezpieczeństwa wyrobu, który wykorzystuje do udzielania świadczeń zdrowotnych, zawierającą w szczególności daty wykonania tych czynności, nazwisko lub nazwę (firmę) podmiotu, który wykonał te czynności, ich opis, wyniki i uwagi dotyczące wyrobu. Przepisy nie narzucają formy takiej dokumentacji, jej forma może więc być ustalona przez producenta (wytwórcę, importera).
Ponadto warto zaznaczyć, iż w zależności od rodzaju aparatury i sprzętu medycznego posiadanego przez dany podmiot w grę wchodzić mogą nie tylko przeglądy techniczne, ale i inne rodzaje kontroli urządzeń. Chodzi tu przede wszystkim o urządzenia do rentgenodiagnostyki czy radioterapii. Zgodnie z art. 33c ust. 7 ustawy - Prawo atomowe z 29 listopada 2000 roku jednostki ochrony zdrowia wykonujące zabiegi lub leczenie z zakresu radioterapii, medycyny nuklearnej, radiologii zabiegowej i rentgenodiagnostyki są obowiązane podjąć działania zmierzające do zapobieżenia medycznym wypadkom radiologicznym. W tym celu dokonuje się kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych oraz klinicznych audytów wewnętrznych i zewnętrznych, a także wprowadza się system zarządzania jakością. Kontrola fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych w jednostce ochrony zdrowia obejmuje wykonywanie następujących rodzajów testów:
1) odbiorczych (akceptacyjnych),
2) eksploatacyjnych w zakresie urządzeń radiologicznych stosowanych w radioterapii,
3) podstawowych i specjalistycznych w zakresie urządzeń radiologicznych stosowanych w medycynie nuklearnej, rentgenodiagnostyce i radiologii zabiegowej.
Testy eksploatacyjne oraz testy specjalistyczne są wykonywane przez:
1) podmioty posiadające akredytację w rozumieniu ustawy z 30 sierpnia 2002 roku o systemie oceny zgodności;
2) specjalistę w dziedzinie fizyki medycznej lub specjalistę w dziedzinie inżynierii medycznej, zatrudnionych w jednostce ochrony zdrowia.
Testy eksploatacyjne mogą wykonywać również osoby zatrudnione w jednostce ochrony zdrowia i upoważnione przez jej kierownika do obsługi urządzeń radiologicznych, w zakresie określonym w upoważnieniu, pod nadzorem fizyka medycznego lub inżyniera medycznego. Testy podstawowe zaś są wykonywane przez osoby obsługujące urządzenia radiologiczne zatrudnione w jednostce ochrony zdrowia i upoważnione przez jej kierownika do wykonywania tych testów (art. 7d–7g).
Z naszą usługą Stały Koszt Naprawy masz pewność, że Twoje urządzenia zostaną naprawione profesjonalnie i skutecznie, z użyciem oryginalnych części zamiennych. Koszt nie przyniesie żadnych niespodzianek.
Twoje urządzenie uległo awarii lub jest po gwarancji?
- Jedna, stała opłata za naprawę bez względu na rodzaj awarii urządzenia od 699 PLN*
- Możliwość wykupu usługi SKN nawet dla 10-letnich urządzeń
- Gwarancja braku zmiany kosztów naprawy**
- Tylko oryginalne części i autoryzowane punkty serwisowe
- Kontakt serwisu do 2 dni roboczych i naprawa urządzenia do 7 dni
- 3-miesięczna gwarancja na usługę
*W celu poznania szczegółów oferty cenowej skontaktuj się z naszą Infolinią.
** W przypadku gdy koszt naprawy przekroczy wartość 1600 zł, klient otrzyma całkowity zwrot za usługę. Jeśli naprawa urządzenia nie będzie możliwa, Electrolux Poland dokona zwrotu wartości usługi pomniejszonej o koszt oględzin i dojazdu Partnera zgodnie z OWU.
Zadzwoń na naszą Infolinię, aby dowiedzieć się więcej o Stałym Koszcie Naprawy i zamówić wizytę serwisową dla swojego urządzenia.
Zgodnie z § 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109, poz. 719) urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i odpowiednim czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w normach prawnych obowiązujących w Polsce i dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic.
Jak często należy dokonywać przeglądów i konserwacji sprzętu ppoż? Takie przeglądy powinny być przeprowadzane w ściśle określonych okresach czasu i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta. Okres po którym należy przeprowadzić kolejny przegląd to zazwyczaj rok czasu.
Obowiązkowym przeglądom podlegają przenośne urządzenia gaśnicze, które montowane są w samochodach, używane są w domach i mieszkaniach a także cały sprzęt ppoż. używany na terenie firm. Są to więc: gaśnice przenośne i przewoźne, stałe i półstałe instalacje gaśnicze, urządzenia i elementy wchodzące w skład systemów sygnalizacji ostrzegania pożarowego oraz dźwiękowe systemy ostrzegawcze umożliwiające ostrzeganie przed zagrożeniem pożarowym. Regularnym przeglądom powinny zostać również poddane urządzenia oddymiające oraz zapobiegające rozprzestrzenianiu się dymu a także drzwi i bramy przeciwpożarowe oraz urządzenia nimi sterujące. Kontroli podlegają również hydranty wewnętrzne i związane z nimi elementy instalacji.
Wymagania regularnego kontrolowania sprzętu ppoż
Jednym z elementów sprzętu ppoż. są systemy oddymiania, należy również je poddawać regularnym kontrolom, aby zapobiegać sytuacją w których będzie działała wadliwie. Rodzaj zastosowanego systemu oddymiania jest zależny od architektury i specyfiki danego budynku. Do najczęściej stosowanych należą systemy oddymiania działające na zasadzie grawitacyjnej, które dodatkowo połączone są z systemami sygnalizacji pożaru, montowane są one głównie w obszarze ciągów komunikacyjnych czyli klatek schodowych oraz szybów windy. W skład grawitacyjnego systemu oddymiania budynków wchodzą następujące elementy: klapy dymowe, okna oddymiające i napowietrzające wyposażone w napędy elektryczne, czujki pożarowe oraz ręczne przyciski oddymiania. Dodatkowo takie systemy mogą być uzupełnione o sygnalizatory akustyczne lub optyczno-akustyczne. Prawidłowe działanie takie sprzętu może wielokrotnie uratować życie oraz zdrowie mieszkańców danego domu czy też bloku. Ważna jest więc regularna konserwacja tych urządzeń. Najlepiej wykonanie takich prac, zlecać profesjonalnym podmiotom lub producentom.
Konserwacja gaśnic
Gaśnice to najpopularniejsze i najczęściej kupowane sprzęty ppoż. Posiadają szerokie zastosowanie i wykorzystywane są zarówno w firmach jak i domach jednorodzinnych. Na rynku istnieje wiele firm produkujących gaśnice w wielu rodzajach i rozmiarach, dostosowane są one przede wszystkim do wymagań danego podmiotu. Mimo że przepisy dopuszczają dokonywanie konserwacji i przeglądów gaśnic przeciw pożarniczych raz w roku, praktyka pokazuje, że większość producentów użytkowanego w Polsce sprzętu ppoż. nakazuje poddawanie ich przeglądom konserwacyjnym raz nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. W większości rodzajów gaśnic regułą jest również raz na 5 lat konieczność wymiany znajdującego się w nich środka gaśniczego. Prawidłowa i regularna konserwacja gaśnic zapewnia im dłuższe działanie i niezawodność w sytuacjach, gdy ich użycie będzie niezbędne. Dlatego warto dokładnie pilnować terminów przeprowadzania kontroli sprzętu ppoż.
Co jeszcze podlega obowiązkowym przeglądom?
Gaśnice nie są jedynym sprzętem ppoż., który zobowiązani jesteśmy stale kontrolować. Warto dokładnie znać specyfikację konkretnych urządzeń gaśniczych oraz zaleceń producentów co do obowiązkowych przeglądów. Część obowiązkowych kontroli narzuca na nas prawodawca. Zobowiązuje on Nas do kontrolowania takich urządzeń jak:
– gaśnice przenośne i przewoźne,
– stałe i półstałe instalacje gaśnicze,
– urządzenia i elementy wchodzące w skład systemów sygnalizacji pożarowej oraz dźwiękowych systemów ostrzegawczych umożliwiających rozgłaszanie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych dla potrzeb bezpieczeństwa,
– instalacje i elementy oświetlenia ewakuacyjnego,
– urządzenia oddymiające lub zapobiegające rozprzestrzenianiu się dymu,
– drzwi przeciwpożarowe oraz urządzenia nimi sterujące,
– hydranty wewnętrzne i związane z nimi elementy instalacji.
Niezależnie od obowiązujących przepisów, przeprowadzanie regularnych kontroli sprzętu ppoż. powinno być naturalnym odruchem i objawem zdrowego rozsądku. Właściwie działające systemy oddymiania i ostrzegania przed pożarem mogą uratować Nam życie. Podobnie sytuacja ma się w kwestii sprawności działania gaśnic pożarniczych. Chyba nie chcesz, żeby w trakcie pożaru okazało się, że Twój sprzęt ppoż. nie jest sprawny i nie może Ci gasić pożar domu. To właśnie dlatego nałożono odgórny przepis, mówiący o konieczności przeprowadzania kontroli i konserwacji gaśnic.