Jak korzystać z podręcznika Cailabs Canunda Pulse

Cailabs Canunda Pulse to nowoczesny podręcznik, który pomaga użytkownikom w nauce i zrozumieniu szerokiego zakresu technicznych zagadnień związanych z pojazdami autonomicznymi. Podręcznik zawiera wiele przykładów i wyjaśnień, które pomagają użytkownikom zrozumieć zagadnienia związane z pojazdami autonomicznymi, w tym koncepcje, algorytmy i techniki programowania. Użytkownicy mogą również korzystać z podręcznika w celu wypróbowania i przetestowania różnych scenariuszy, aby lepiej zrozumieć, jak działają pojazdy autonomiczne. Dzięki podręcznikowi Cailabs Canunda Pulse użytkownicy mogą lepiej zrozumieć, jak wykorzystać i wykorzystać technologię pojazdów autonomicznych do swoich konkretnych potrzeb.

Ostatnia aktualizacja: Jak korzystać z podręcznika Cailabs Canunda Pulse

Platforma Canva, o której wspominałam już wielokrotnie, jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi przy prowadzeniu własnego biznesu online. Jej atutem jest fakt, że możemy z niej korzystać zupełnie za darmo. Ta instrukcja Canva zawiera wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby efektywnie wykorzystywać tę platformę w swojej codziennej pracy.

Oczywiście, możemy zdecydować się na wersję płatną, która znacznie zwiększa nasze możliwości – co zresztą szczerze polecam.

Tworzenie konta

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić aby skorzystać z platformy to założenie na niej konta. Aby tego dokonać, musimy udać się na stronę główną serwisu, którą znajdziesz tutaj. Na stronie głównej, w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk „zarejestruj”.

Gdy w niego klikniesz, pojawią się trzy możliwości utworzenia konta na Canva. Możemy skorzystać z naszego istniejącego konta na Gmail, naszego konta facebookowego oraz stworzyć nowe konto podając nasz adres mailowy i tworząc własne hasło.

Tworzenie nowego projektu

Canva daje nam do dyspozycji ogrom gotowych do użycia szablonów. Najczęściej, aby znaleźć to, czego potrzebujesz, wystarczy wpisać w pasek wyszukiwania powiązane słowa kluczowe, przykładowo „baner na bloga”.

Mamy również możliwość stworzenia projektu o niestandardowych wymiarach, które możemy podać w centymetrach lub pikselach. Ostatnią formą rozpoczęcia nowego projektu jest rozpoczęcie naszej pracy od wgrania grafiki, wtedy projekt przyjmuje wymiary przesłanego obrazu. pl/wp-content/uploads/2021/05/tworzenie_niestandardowe-1024x625. pl/wp-content/uploads/2021/05/tworzenie_niestandardowe-980x598. pl/wp-content/uploads/2021/05/tworzenie_niestandardowe-480x293. png 480w" sizes="(min-width: 0px) and (max-width: 480px) 480px, (min-width: 481px) and (max-width: 980px) 980px, (min-width: 981px) 1024px, 100vw"/>

Pasek narzędzi

Gdy już rozpoczniemy nowy projekt, po lewej stronie znajdziemy pasek narzędzi, z którego możemy dobierać potrzebne nam elementy. Większość z nich jest zrozumiała, niektóre krótko omówię. 

  • Przesłane – to pliki które przesłaliśmy z naszego urządzenia do Canvy. Nawet jeżeli nie wgramy jakiegoś obrazu przez dodanie go do przesłanych, tylko skopiujemy go bezpośrednio do projektu i tak będziemy mogli w tej zakładce znaleźć.
  • Style – tutaj znajdziemy stworzone przez nas wcześniej style, czyli zestawy barw do szybkiego korzystania przy tworzeniu projektów i zachowania jednolitego stylu
  • Foldery – pozwalają nam wygodne katalogowanie elementów, ale też utworzonych wcześniej projektów

Po wybraniu danego elementu i dodanie go do naszego projektu (przez kliknięcie lub przeciągnięcie) pojawią się dodatkowe opcje na górnym i dolnym pasku naszego projektu. Mamy możliwość zmiany kolorów wybranych elementów, animowania naszego projektu, nadania przezroczystości i filtrów, usuwania elementów, skopiowania danego stylu oraz zamrożenia warstwy (staje się ona nieedytowalna).

Dostępne dla nas opcje dostosowują się do elementu, który aktualnie edytujemy. Sama obsługa i edycja w Canvie jest bardzo intuicyjna, wystarczy kliknąć na element i możemy go przesunąć, rozciągnąć lub obrócić.

Zapisywanie projektów

Canva na bieżąco zapisuje to co robimy z naszym projektem, także nawet jeżeli przypadkowo ją zamkniemy lub utnie nam prąd, możemy być spokojni, że nasza praca nie poszła na marne. Aby pobrać nasz projekt, wystarczy kliknąć na przycisk pobierz i wybrać w jakim rozmiarze i formacie chcemy ściągnąć pracę na swój komputer. Mamy również możliwość zaproszenia innych osób do kolaboracji. Możemy tego dokonać przez kliknięcie przycisku „udostępnij”.

Instrukcja Canva – 5 przydatnych trików

Gdy już wiesz jak się poruszać, tworzyć nowy projekt i jak go pobrać i zapisać, zaprezentuje Ci 5 przydatnych trików, których opanowanie zajmuje parę chwil, a mogą okazać się bardzo przydatne. Niektóre z nich, wymagają dostępu do Canva Pro.

1. Usuwanie tła ze zdjęcia (Pro)

Aby rozpocząć, musimy wybrać szablon projektu, który chcemy stworzyć. Po wgraniu zdjęcia, które chcemy przerobić, zaznaczamy je i przechodzimy do zakładki efekty w lewym rogu naszego pola projektu. W pasku narzędziowym efekty, pierwszą pozycją, na górze listy, jest usuwanie tła za zdjęcia (Background Remover). Po kliknięciu nasze zdjęcie zostanie przetworzone i tło będzie usunięte.

2. Szybka zmiana koloru

Ponownie rozpoczynamy pracę od szablonu, który nam się podoba. Omawiane narzędzie jest przydatne, jeśli tworzymy więcej niż jedną planszę w naszym projekcie. Klikamy na element, którego kolor chcemy zmienić. W lewym górnym rogu klikamy na menu zmiany koloru i wybieramy ten, który przypadł nam gustu.

Teraz, aby nie zmieniać na każdym slajdzie manualnie koloru tego elementu, wystarczy w menu kolorów, na dole zaznaczyć opcję „zmień wszystko”. Po tej operacji, każdy wybrany, powtarzający się element będzie miał zmieniony kolor.

3. Okrągły tekst

Musimy dodać do naszego projektu tekst, przykładowo w formie nagłówka. Zaznaczamy element, który chcemy zmienić i przechodzimy do zakładki „Efekty”. Tam, znajdziemy funkcję zakrzywiania, wystarczy w nią kliknąć. Poniżej znajdziemy suwak, za pomocą którego możemy zmieniać kąt zakrzywienia edytowanego tekstu. pl/wp-content/uploads/2021/05/Zrzut-ekranu-2021-05-18-o-15. 00. 36-1024x534. 36-980x511. 36-480x250. png 480w" sizes="(min-width: 0px) and (max-width: 480px) 480px, (min-width: 481px) and (max-width: 980px) 980px, (min-width: 981px) 1024px, 100vw"/>

4. Szybka zmiana rozmiaru (Pro)

Powiedzmy, że chcemy stworzyć post na Instagram, a później chcemy nasz projekt przenieść do formatu instagramowej relacji. Żeby zrobić to w szybki i przyjemny sposób, klikamy na opcję „zmień rozmiar” w lewym górnym rogu. Możemy wybrać z listy proponowanych formatów, wprowadzić wymiary niestandardowe lub wyszukać format, ona który chcemy przenieść nasz projekt. Gdy zaznaczymy już pożądany rozmiar, wystarczy kliknąć w przycisk „kopiuj i zmień”. W nowym oknie pojawi się wtedy nasz projekt, przeniesiony do nowego rozmiaru.

5. Szybkie kopiowanie stylu

Spodobał Ci się jakiś element szablonu, przykładowo czcionka i kolor tekstu i chcesz go szybko przenieść do innych elementów? Wystarczy zaznaczyć element, który Ci się podoba i kliknąć na ikonę wałka malarskiego w prawym górnym rogu „kopiuj styl”.

Gdy już to zrobimy, wystarczy kliknąć na element, którego styl chcemy zmienić i gotowe. Oszczędza nam to czas, gdyż w ten sposób możemy zmienić wiele elementów jednym kliknięciem, bez manualnej zmiany czcionki i kolorów tekstu.

Jak stworzyć logo dla naszego biznesu

Canva daje możliwość szybkiego i prostego stworzenia logo, które będzie reprezentowało nasz biznes online. Przy tworzeniu projektu, musimy wybrać szablon „ logo”. Tam znajdziemy całe mnóstwo dostępnych wzorów, podzielonych na podstawie branży, jaką nasza firma się zajmuje lub z jaką jest związana.

Plusem tworzenia logo w Canvie jest fakt, że wzory z tej platformy nie są obarczone prawami autorskimi, jak ma to miejsce, gdybyśmy chcieli znaleźć jakiego gotowe logo w Internecie. pl/wp-content/uploads/2021/05/tworzenie-logo-1024x505. pl/wp-content/uploads/2021/05/tworzenie-logo-980x484. pl/wp-content/uploads/2021/05/tworzenie-logo-480x237. png 480w" sizes="(min-width: 0px) and (max-width: 480px) 480px, (min-width: 481px) and (max-width: 980px) 980px, (min-width: 981px) 1024px, 100vw"/>

Jak stworzyć krótki film na media społecznościowe

Canva nie ogranicza się jedynie do tworzenia grafik, możemy tutaj również stworzyć krótkie filmy. Aby to zrobić, wybieramy szablon początkowy „Film”. Pojawi się lista nagrań wideo, z którymi możemy zacząć pracę. Wybieramy sobie ten, który nam się podoba i trafimy do znanego nam już ekranu tworzenia projektu. pl/wp-content/uploads/2021/05/tworzenie-filmu-1024x505. pl/wp-content/uploads/2021/05/tworzenie-filmu-980x484. pl/wp-content/uploads/2021/05/tworzenie-filmu-480x237. png 480w" sizes="(min-width: 0px) and (max-width: 480px) 480px, (min-width: 481px) and (max-width: 980px) 980px, (min-width: 981px) 1024px, 100vw"/>

Edytor jest podobny do tego, którego używamy przy tworzeniu grafik, jednak pojawiają się nowe opcje. Po pierwsze, elementy które możemy dodać do projektu są animowane, ale sama praca z nimi działa tak jak wcześniej. Na dole pojawia się pasek, w którym możemy dodawać i usuwać kolejne plansze naszego projektu.

Gdy nie edytujemy aktualnie żadnego elementu w lewym górnym rogu znajdziemy przycisk, który pozwoli nam zmienić czas trwania danego klipu oraz który klatki będą wyświetlane. Poniżej naszego projektu, ale powyżej paska dodawania plansz, znajdziemy aktualnie dobraną ścieżkę dźwiękową do naszego filmu.

Canva posiada obszerną bibliotekę utworów muzycznych do wykorzystania, ale też nagrań wideo, które możemy wykorzystać przy tworzeniu naszego filmu. Aby pobrać nasz film, wystarczy przejść do menu pobierania i wybrać format jako MP4.

Więcej wiedzy

Mam nadzieję, że ta instrukcja obsługi Canvy okazała się dla Ciebie przydatna. Ta platforma to potężna, przydatne narzędzie, którego znajomość z pewnością Ci się przyda przy prowadzeniu własnego biznesu online. Jeśli jeszcze czujesz niedosyt, zajrzyj na mój kanał YouTube, gdzie znajdziesz więcej wideoinstrukcji z Canvy.

Przeczytaj również: Moje ulubione narzędzia do prowadzania biznesu online

Aby czytać nasze artykuły wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Spokojnie, dodanie wyjątku nie wyłączy blokowania reklam.

Co łączy hipopotama i trzęsienie ziemi? Czy wulkany mogą się zakochać? Jak wiele wspólnego z klasycznym znanym każdemu z nas wybuchem miał… Wielki Wybuch? Jak „karmić swojego dobrego wilka”, by nie poddać się złu? Brzmi intrygująco? To pytania, które są punktem wyjścia do poprowadzenia fascynujących lekcji przedmiotowych według pomysłu autorów Mobilnej szkoły, przy użyciu gotowych prezentacji multimedialnych do poprowadzenia całych lekcji!

Zapraszamy na nowy i zarazem ostatni w tej edycji webinarowy tydzień z Mobilną szkołą, gdzie swoimi pomysłami i sprawdzonymi sposobami na lekcje podzielą się: Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy), Sebastian Ropel, Agnieszka Jankiewicz, Waldemar Grabowski oraz Joanna Pawlak-Jęczewska.

Zaangażowanie uczniów do tworzenia kampanii społecznej z użyciem narzędzi TIK i social mediów dla przybliżenia im prawa wyborczego na lekcji WOS-u. Szukanie podobieństw między hipopotamem a trzęsieniem ziemi i dociekanie, czy wulkany mogą się zakochać – to nietuzinkowy sposób na wytłumaczenie uczniom trudnego dla nich zagadnienia procesów endogenicznych na geografii. Rozwiązywanie zagadek kosmologicznych i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Jak wiele wspólnego z klasycznym znanym każdemu z nas wybuchem miał… Wielki Wybuch? ” – to wstęp do lekcji fizyki o ewolucji Wszechświata. Z kolei pytanie „Na swoim czy u kogoś? ”może stanowić punkt wyjścia do rozmowy z młodzieżą o teoretycznych i prawnych aspektach zakładania indywidualnej działalności gospodarczej na lekcji z podstaw przedsiębiorczości. Te i wiele innych autorskich sposobów na lekcje przedmiotowe zaprezentują Państwu podczas spotkań w tym tygodniu topowi belfrzy!

Ale to nie koniec! Przemek Staroń w ramach programu Mobilny etyk i filozof poprowadzi dla Państwa webinar o tym, jak "karmić swojego dobrego wilka", by nie poddać się złu oraz podejmować w życiu mądre i dobre decyzje. Trudne wybory moralne wcale nie dotyczą wyłącznie dorosłości. Uczniowie również się z nimi zmagają, a tendencje wykształcone w wieku dojrzewania często mają wpływ na późniejsze etapy życia.

Mobilna szkoła to nie tylko inspiracje, ale i gotowe rozwiązania! Jak przeprowadzić lekcję zgodnie z pomysłem autorów programów Mobilnej szkoły? Pomogą w tym gotowe prezentacje multimedialne do poprowadzenia całej lekcji, w których znajdą Państwo m. in. materiały opracowane według pomysłu topowych belfrów! Prezentacje uzupełniają treści podręcznikowe o dodatkowe, atrakcyjne dla uczniów materiały multimedialne – składają się ze stron podręcznika i przypisanych do nich materiałów multimedialnych: wstępów do lekcji, filmów, plansz, schematów i zadań. Wszystko jest w jednym miejscu i przypisane do danego tematu z podręcznika, który był omawiany na webinarze. Prezentacje można wyświetlić uczniom ze smartfonu lub z komputera, a więc także korzystać z nich podczas nauki zdalnej. Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ. 

Gotowe prezentacje multimedialne do poprowadzenia całej lekcji i materiały przygotowane przez topowych belfrów znajdą Państwo w Multitece oraz aplikacji Operon 45.

 
WEBINAROWY PLAN NA PRZYSZŁY TYDZIEŃ:

 
Poniedziałek 10. 05, godz. 17. 00 – „Lekcja GEOGRAFII w pigułce: Procesy endogeniczne – wulkanizm i trzęsienia ziemi” – prowadzi Sebastian Ropel. Szczegóły spotkania znajdują się TUTAJ. Bezpośredni link do spotkania znajduje się TU.

Poniedziałek 10. 19. 00 – „Lekcja PLASTYKI w pigułce: Performance: sztuka jako proces” – prowadzi Agnieszka Jankiewicz. Szczegóły spotkania znajdują się TUTAJ. pl/318-044-080/x/fMMYe1Gf? fbclid=IwAR3n4Pd1l7jCB0zMn__wIM_-DPrRano5P79o-NeMHrqbjcZ3lsKf_DSSJxE" target="_blank" rel="">TU.

Wtorek 11. 16. 00 – „Lekcja ETYKI I FILOZOFII w pigułce: Jak „karmić dobrego wilka”, czyli nie poddać się złu. O ludzkich dylematach etycznych” – prowadzi Przemek Staroń. com/events/520052702322720/" target="_blank" rel="">TUTAJ. Bezpośredni link do spotkania znajduje się TU. 18. 00 – „Lekcja PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI w pigułce: Podejmowanie indywidualnej działalności gospodarczej” – prowadzi Joanna Pawlak-Jęczewska. com/events/1858646884294001/" target="_blank" rel="">TUTAJ. pl/760-055-225/x/WpnEP2Tq? fbclid=IwAR3VPkYoI5e7F-14MGsiQrmUULfXyZOFk5zKxpUSGRmfO3Sr7YkGv2Ifa9s" target="_blank" rel="">TU.

Środa 12. 00 „Lekcja WOS-u w pigułce: Prawo wyborcze” – prowadzi Agnieszka Jankowiak-Maik. com/events/319886729482047/" target="_blank" rel="">TUTAJ. pl/311-707-404/x/kwdAUznc? fbclid=IwAR1NzgZIcx6uzdLYt08kgW76oBcWusrrucC7no1CDpZ2f_9YxbfTVFsYwEU" target="_blank" rel="">TU. 20. 00 – „Lekcja FIZYKI w pigułce: Ewolucja Wszechświata”– prowadzi Waldemar Grabowski. com/events/730607257626282/" target="_blank" rel="">TUTAJ. pl/536-496-682/x/VeZaSuru? fbclid=IwAR0Y10SoDyUHwGrSfA9Jq_ysM6FsaPHi3eUqN6HuMqcmOPYFh46O8UHp_Yc" target="_blank" rel="">TU.

 
Udział w każdym z webinarów zostanie potwierdzony zaświadczeniem. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami ostatnich spotkań „na żywo” w ramach tej edycji Mobilnej szkoły!

Nagrania ze wszystkich dotychczasowych webinarów, które odbyły się w ramach Mobilnej szkoły, znajdą Państwo na kanale YouTube Wydawnictwa Operon, na playliście Mobilna szkoła. A już niebawem te materiały będą dostępne także na nowej platformie edukacyjnej dla nauczycieli – Mobilna szkoła, gdzie oprócz webinarów będą Państwo mogli zrealizować kursy stworzone przez topowych belfrów w ramach programów Mobilnej szkoły.

Więcej informacji o programach Mobilnej szkoły, jej autorach, a niebawem również i o kursach, znajdą Państwo na TEJ stronie.

Jak korzystać z podręcznika Cailabs Canunda Pulse

Bezpośredni link do pobrania Jak korzystać z podręcznika Cailabs Canunda Pulse

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Jak korzystać z podręcznika Cailabs Canunda Pulse